close
دانلود فیلم
کلینیک لنف ادم شیراز - 5
تبلیغات تبلیغات Ads
آخرین ارسال های انجمن تازه سازی
قالب های پیشنهادی

نکاتی جهت پیشگیری و کنترل ورم لنفاوی دست(بعد از جراحی سرطان پستان)

نکاتی جهت پیشگیری و کنترل ورم لنفاوی دست

 

(بعد از جراحی سرطان پستان)

 

1)روزانه دست مبتلا را از نظر هر گونه تغییرات بررسی کنید . درصورت وجود هرگونه علایم دال بر وجود عفونت از جمله : قرمزی ، درد، گرمی ، تورم و تب به پزشک مراجعه کنید . اگر پوست در معرض آفتاب است از کرم ضدآفتاب استفاده کنید یا دست را بپوشانید.

2)پوست را روزانه با آب و صابون بچه یا شامپو بدن بشویید و خشک کنید و یا روزانه حمام بگیرید.

3)پوست را با کرم مرطوب کننده روزانه مرطوب کنید.

4)برای جلوگیری از گزش و نیش حشرات سعی شود در محیط زندگی یا کار از حشره کش استفاده کنید.

5)برای زدودن موهای زاید،از موبر برقی استفاده کنید .

6)برای کوتاه کردن ناخن ها مواظب باشید گوشه های ناخن ها را نگیرید.

7)هنگام آشپزی یا باغبانی از دستکش مناسب استفاده کنید . قابل ذکر است که در هنگام انجام کلیه کارهای منزل مثل شستشوی میوه جات ، پاک کردن سبزیجات ، شستشوی ظروف و لباس ها و ... از دستکش مخصوص استفاده کنید.

8)از گرفتن فشارخون ، گرفتن نمونه خون و تزریق در عضو مبتلا خودداری شود.

9)از تغییر حرارت ناگهانی پوست مانند سونا و یا استحمام طولانی پرهیز کنید.

10)از زیورآلات و یا لباس تنگ که روی پوست فشار وارد می کند، استفاده نکنید.

11)از انگشتر یا ساعت مچی که بند فلزی دارد در دست مبتلا استفاده نکنید.

12)از خراشیده شدن پوست یا جراحت آن جلوگیری کنید. هرگونه خراشی در روی پوست را ابتدا با آب و صابون شسته و به پزشک مراجعه کنید.

13)از بلند کردن اجسام خیلی سنگین مثل ساک دستی یا چمدان با دست مبتلا خودداری کنید.

14)نباید لباس زیر شما تنگ باشد . خانم هایی که پستان بزرگی دارند باید از پروتز سبک استفاده کنند تا سنگینی آن باعث فشار روی عروق و غدد لنفاوی اطراف نشود.

15)درهر زمان ممکن (حتی در زمان استراحت) ، بازو را در سطح بالاتر از قلب قرار دهید.

16)اگر قصد مسافرت با هواپیما را دارید ، از آستین کشی استفاده کنید.

17)دوره مداوم استراحت در بین انجام فعالیت های سنگین داشته باشید و حداکثر از انجام فعالیتهای خیلی سنگین خودداری کنید.

18)از انجام فعالیت های سنگین با دست مبتلا مثل کشیدن ، هل دادن ، بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

 

 

کلینیک لنف ادم شیراز

 

دسته بندی : مطالب آموزشی ویژه بیماران مبتلا به لنف ادم اندام فوقانی ،

آشنایی با کلینیک لنف ادم

 کلینیک لنف ادم 

 

تجمع مایع سرشار از پروتئین ( لنف) در بافت به دلیل اختلال درتخلیه لنف، لنف ادم نامیده می شود. ساختمان سیستم لنفاوی نیز مشابه سیستم گردش خون است و شامل عروق بزرگ و کوچک، مویرگهای لنفاوی و غدد لنفاوی است با این تفاوت که این سیستم یک سیستم بسته نیست و مویرگهای لنفاوی در حالی که ابتدای آنها بسته است به شکل برجستگیهای انگشت مانند به طور مستقیم از داخل اعضا منشأ می گیرند. لنف از هر عضوی از بدن به طور جداگانه جمع آوری شده و به سیاهرگ تحویل داده می شود.

لنف ادم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود. نوع اولیه به دلیل وجود اختلالات ساختمانی یا عملکردی که در زمان جنینی به وجود آمده ظاهر می شود. 

 

لنف ادم اولیه اندام تحتانی


 

 

 نوع ثانویه فرم شایع تر بیماری است و به دنبال انسداد و تخریب مسیرهای لنفاوی در اثر عفونت، صدمات بافتی ناشی از تصادفات و یا جراحی ها به وجود می آید.لنف ادم ثانویه اندام فوقانی بعد از درمان سرطان پستان 

در ایران تخلیه غدد لنفی زیر بغل و پرتو درمانی پس از ماستکتومی ( برداشتن سینه) از علل شایع لنف ادم در اندام فوقانی هستند، علاوه بر این جراحی و پرتودرمانی لگن نیز عامل لنف ادم در اندام تحتانی است که تعداد بیماران این گروه در ایران کم به نظر نمی رسد.

برداشتن غده های لنف زیر بغل در طی جراحی یا رادیوتراپی قسمت زیر بغل، تورمی در ناحیه اندام فوقانی سمت مبتلا  ایجاد می کند که این تورم در نتیجه جریان آرام و یا عدم حرکت مایع لنف می باشد. همه زنانی که به سرطان پستان مبتلا می شوند، باید از وجود و درمان ورم لنفی مطلع شوند. لنف ادم ممکن است از مدت زمان کوتاهی بعد از جراحی(حین درمان سرطان پستان) یا سالها بعد از آن اتفاق بیفتد که علت آن سرطان نیست بلکه نبود غدد لنفی است.

کلیه افراد مبتلا یا در معرض ابتلا به لنف ادم می توانند جهت درمان وشرکت در کلاسهای آموزشی جهت پیشگیری ازبروزاین عارضه به کلینیک لنف واقع در درمانگاه شهید مطهری شیراز مراجعه کنند.

این کلینیک فعالیت خود را رسماً از مهرماه 1388 تحت نظارت جناب آقای دکتر عبدالرسول طالعی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی سرطان ( عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز) آغاز کرده و در حال حاضر، همه روزه از ساعت 8 لغایت 14 آماده خدمت رسانی به مراجعین محترم می باشد.


مسوول کلینیک لنف ادم

دکتر زینب السادات ذاکری

 

zszakeri@yahoo.com

دسته بندی : لنف ادم چیست؟ ،
صفحه قبل 1 2 3 4 5